Český pravoslavný katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje se v červnu 1942 zapsal do českých dějin. Bylo to poslední místo, kam se uchýlili českoslovenští parašutisté, kteří 27. května 1942 provedli útok na Reinharda Heydricha. Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Bublík, Adolf Opálka, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Valčík tu bojovali proti osmi stovkám německých vojáků.
Pietní ceremoniál byl zahájen v 10.00 hodin položením věnců k pamětní desce na zdi pravoslavného chrámu. Poté následovala panychida (modlitba za zesnulé) věnovaná všem obětem heydrichiády, kterou vedl pravoslavný kněz a protopresbyter české pravoslavné církve Václav Ježek. Smuteční ceremoniál v pražské Resslově ulici byl zakončen vzpomínkou u pamětní desky v kryptě chrámu.
V poledne byly slavnostně odhaleny zlaté pamětní destičky na chodníku na rohu Resslovy a Václavské ulice, kam po boji v kryptě kostela Němci kvůli identifikaci vynesli těla sedmi padlých parašutistů. Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc zemřeli 18. června 1942.
Na chodníku má vedle nich své jméno také Jan Milíč-Zelenka, který s příslušníky československých výsadků z Velké Británie spolupracoval jakožto člen sokolské odbojové skupiny Říjen. Osmnáctiletý mladík spáchal sebevraždu den před zabitím parašutistů po zásahu gestapa proti jeho rodině.
Pietní vzpomínky se zúčastnil Jeho Vysokopřeosvícenost Michal arcibiskup pražský a českých zemí. Z politiků se akce zúčastnili například ministryně obrany Karla Šlechtová, předseda Senátu Milan Štěch, místopředsedové Sněmovny Jan Hamáček, Tomio Okamura, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, poslanec Jaroslav Foldyna a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata.
Na věčnou paměť!
Источник: Пражская православная епархия